KUP TERAZ ProfiSpy »

Keylogger na komputerze dziecka

Internet jest wspaniałym narzędziem, które w ogromnym stopniu ułatwiło życie niemalże każdego człowieka.

Dzięki niemu możemy bez problemów, bardzo szybko zdobywać wiedzę na właściwie dowolny interesujący nas temat. W wirtualnym świecie można także sprawnie komunikować się z ludźmi z całego świata. Warto jednak pamiętać, że ze wszystkimi wspaniałościami tego narzędzia w parze idą także liczne zagrożenia. Szczególnie dzieci korzystający z internetu są narażone na wielkie niebezpieczeństwa, zarówno ze strony nieodpowiednich treści jak i innych ludzi obecnych w tym wirtualnym świecie. Każdy rodzic powinien w takim razie wiedzieć, jak skutecznie się przed nimi zabezpieczać i zwiększać bezpieczeństwo swoich pociech w sieci.

Komunikacja z innymi ludźmi – główne zagrożenie dla dziecka

z15Wśród wielu podstawowych funkcji internetu, nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi należy do zdecydowanie najważniejszych. W sieci można poznać mnóstwo interesujących osób z całego świata. Znajomości mogą być nawiązywane w najróżniejszych celach – czasami ludzie poznają się „z nudów”, w innych przypadkach łączą ich wspólne tematy i zainteresowania. Dla dzieci jest to szczególnie atrakcyjne. Najmłodsi użytkownicy spędzają mnóstwo czasu na portalach społecznościowych i komunikatorach internetowych. Nie zawsze jest to jednak bezpieczne.

Zagrożenia w sieci ze strony innych ludzi są tematem na tyle trudnym, że wielu rodziców stara się go unikać. Nie możemy jednak wiecznie przymykać na to oczu. W sieci działają przede wszystkim pedofile, którzy wykorzystują to narzędzie do poszukiwania swoich ofiar. Taktyka ich działania może być najróżniejsza. Często podają się oni na osoby w podobnym wieku co dzieci, aby zdobyć ich zaufanie. Po pewnym czasie rozwijania takiej znajomości zwykle przychodzi czas na zaproponowanie dziecku spotkania. Może się to skończyć tragicznie.

Pedofilia w sieci jest jedynie najbardziej rażącym przykładem tego, jak internet może być niebezpieczny dla dziecka. W sieci działa mnóstwo nieuczciwych ludzi, którzy mogą na najróżniejsze sposoby oszukać młodego, dość lekkomyślnego użytkownika. Rodzic powinien być także odpowiedzialny za to, co jego dziecko pisze w internecie. Jeśli zamieszcza ono w sieci jakiekolwiek obraźliwe czy nieodpowiednie treści, to obowiązkiem rodzica jest przeciwdziałanie takiemu zachowaniu. Kontrola rodzicielska komputera pomoże w tej kwestii.

Jak kontrolować dziecko w internecie?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dokładnie kontrolowanie rozmów dziecka i tego, co pisze ono w internecie jest niemożliwe. W sieci można przecież komunikować się z innymi na wiele różnych sposobów, zatem rodzic musiałby dosłownie bez przerwy stać dziecku nad monitorem aby mieć dokładny wgląd do całej jego korespondencji i tego, co pisze do innych użytkowników internetu. W rzeczywistości jednak jest rozwiązanie – pomoże w tym odpowiedni keylogger.

z16Takie narzędzie występuje zwykle w formie programów, choć czasami można je spotkać jako osobne urządzenia. Przy odpowiednim ich zainstalowaniu są one właściwie niemożliwe do wykrycia przez użytkownika danego komputera. Zgrywa on logi tego, co było pisane na klawiaturze. Pozwala zatem na dokładne zbadanie dosłownie całej korespondencji dziecka, nawet jeśli prowadzona jest za pośrednictwem komunikatorów które nie archiwizują wysyłanych wiadomości. Zgromadzone w taki sposób dane są wysyłane na wskazany adres mailowy albo umieszczane na serwerze.

Keylogger – jak zainstalować go na komputerze?

Samo zainstalowanie takiego programu na komputerze dziecka nie będzie żadnym problemem. W większości przypadków trwa to dosłownie kilkanaście minut, wystarczy zatem wybrać moment, w którym malucha nie ma w domu. Należy dobrze wybrać miejsce, na które mają być przesyłane zapisane logi z klawiatury. Większość programów pozwala na stacjonarne ich zgrywanie, ale decydując się na otrzymywanie ich na skrzynkę mailową albo wysyłanie na serwer będziemy mieli do nich bieżący wgląd.

Keylogger to bardzo proste i jednocześnie skuteczne narzędzie. Dzięki niemu można dokładnie kontrolować całą korespondencję swojego dziecka w sieci i mieć pewność, że nie jest ono narażone w wirtualnym świecie na żadne poważne niebezpieczeństwa.