KUP TERAZ ProfiSpy »

Jak monitorować komputer?

Istnieje wiele sposobów na monitorowanie cudzych komputerów i sprawdzanie, jakim aktywnościom oddają się dane osoby w internecie. Dzisiejsze programy do śledzenia pozwalają nawet na dokładne sprawdzanie całej korespondencji na danym komputerze. Nie ukryją się przed nimi nawet wiadomości zabezpieczone licznymi hasłami i ukryte w komunikatorach internetowych.

Ktoś może zapytać, po co w ogóle to robić. Możliwości jest wiele, a takie zachowanie nie w każdym przypadku musi być niemoralne – czasami mamy naprawdę solidne podstawy, aby to robić. Do tego przejdziemy jednak później. Na samym początku warto dowiedzieć się, jak wygląda monitoring komputera.

Szpieg klawiatury do śledzenia korespondencji

Śledzenie cudzej korespondencji na komputerze na pierwszy rzut oka jest dużym problemem. W końcu większość wiadomości znajduje się albo w komunikatorach internetowych, albo w skrzynkach mailowych – a dostępu do nich bronią hasła, które ciężko jest złamać.

z22Wielu ludzi rozmawia także na chat roomach, gdzie wiadomości często nie są zapisywane. Zresztą, możliwość kasowania wysyłanych wiadomości istnieje również w komunikatorach czy korespondencji mailowej. Osoby które mają coś na sumieniu mogą zatem szybko kasować wszelkie dowody swojej winy.

Jak monitorować komputer, aby pokonać wszystkie te przeszkody i dotrzeć do potrzebnych nam informacji? Z pomocą przychodzi tu keylogger. Programy te gromadzą logi z klawiatury, a zatem wszystko, co pisane było na danym komputerze. Logi takie siłą rzeczy muszą być dość obszerne, przez co czasami trzeba przekopywać się przez mnóstwo nieistotnych dla nas informacji, aby znaleźć coś ważnego. Niemniej jednak jest to rozwiązanie bardzo skuteczne. Nie pomaga tu kasowanie wiadomości ani korespondowanie w największej nawet konspiracji. Program dokładnie rejestruje każde naciśnięcie klawisza klawiatury.

Instalacja keyloggera

Program do śledzenia klawiatury to narzędzie bardzo popularne i chętnie stosowane, można zatem znaleźć wiele różnych aplikacji tego typu. Przy wybieraniu ich trzeba jednak zwracać uwagę na sposób ich instalacji. Świetnym przykładem jest tu program ProfiSpy. Aby go zainstalować, wystarczy włożyć do komputera pendrive na dosłownie kilkanaście sekund – aplikacja od razu zaczyna działać. Niektóre keyloggery są dostępne w formie osobnych urządzeń, które wpina się w określonych miejscach we wnętrzu komputera. Są one bardzo trudne do wykrycia, zatem ktoś, kto nie posiada na ten temat większej wiedzy nie zwróci nawet na nie uwagi. Ich instalacja może być jednak bardziej skomplikowana, bowiem musimy dokładnie wiedzieć, w którym miejscu trzeba je wpiąć.

z23Zainstalowanie takiego keyloggera nie trwa zatem więcej niż kilkanaście sekund. Wystarczy wybrać moment, kiedy użytkownika komputera nie ma akurat w pobliżu – może to być nawet krótkie wyjście do łazienki. Czasami nie jest to oczywiście proste, zatem musimy uciec się do podstępu. Umieszczając taki program na pendrive znacznie ułatwimy sobie zadanie. Można znaleźć banalny pretekst do włożenia takiego pendrive do komputera – na przykład w celu zgrania zdjęć czy filmu. Program zostanie zainstalowany natychmiastowo i niezauważalnie.

Po co śledzić komputer?

Wyjaśniliśmy już, jak monitorować komputer. Wielu ludzi nadal nie potrafi jednak w sensowny sposób usprawiedliwić takiego zachowania, uważając to za coś niemoralnego. Istnieją jednak sytuacje, kiedy śledzenie korespondencji drugiej osoby jest w pełni uzasadnione. Z takich narzędzi mogą korzystać przykładowo osoby, które podejrzewają swoich partnerów o zdradę. Wiele dowodów z tym związanych można znaleźć właśnie w korespondencji internetowej – może to być nieoceniona pomoc.

O tym, jak monitorować komputer powinni dowiedzieć się także pracodawcy. Jest to wspaniałe narzędzie do wykrywania najróżniejszych nieuczciwych zachowań swoich pracowników. Niejedna firma zdołała już udowodnić kradzież czy zdradzanie tajemnic służbowych właśnie dzięki śledzeniu korespondencji. Istnieje więc wiele sytuacji, w których takie szpiegowanie jest jak najbardziej uzasadnione.