KUP TERAZ ProfiSpy »

Jak rozpoznać i udowodnić zdradę?

Zdrada według danych Głównego Urzędu Statystycznego jest obok niezgodności charakterów najczęstszą przyczyną orzekania o rozwód. W pierwszej kolejności kojarzy się ona z niewiernością seksualną, ale okazuje się, że rozumienie zdrady może być znacznie szersze. Wyróżniamy różne rodzaje zdrady, których stwierdzenie poprzedza zauważenie określonych symptomów. W jaki sposób wykryć zdradę i poradzić sobie z tym trudnym doświadczeniem? Odpowiedź na te pytania znajduje się w treści poniższego artykułu.

Czy istnieje jedna prawidłowa definicja zdrady?

Słownik języka polskiego podaje, że zdrada następuje w momencie niedochowania wierności partnerskiej lub małżeńskiej. Inne znaczenie tego pojęcia to odstąpienie od określonych idei, wartości, zasad. Definicje te są bardzo ogólne, ponieważ każda osoba może kierować się różnymi zasadami i w indywidualny sposób rozumieć pojęcie wierności. W związku z tym wchodząc w trwały związek warto ustalić tę kwestię ze swoim partnerem. Wówczas unikniemy sytuacji, w której druga strona będzie nas posądzała o zdradę, mimo że dla nas było to jedynie nic nie znaczące zachowanie.

Przykładowo dla jednej osoby zdrada po alkoholu na imprezie to nic takiego, gdyż jest dokonywana w sposób nieświadomy. Dla partnera argument ten może jednak nie mieć żadnego znaczenia. Często dwie osoby różnie podchodzą również do kwestii tego, czy flirt to zdrada. Wspólna definicja zdrady pozwoli więc uniknąć potencjalnych nieporozumień, które mogłyby skutkować rozpadem wzajemnego pożycia.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje zdrady? 

W potocznym rozumieniu zdradą jest moment, kiedy najbliższa nam osoba ląduje w łóżku z kimś innym. W rzeczywistości jest to jednak tylko jeden z przejawów zdrady fizycznej, obok takich aktów jak np. przytulanie, pocałunek czy erotyczny masaż. Zwłaszcza dla kobiet dużo bardziej dotkliwa jest zdrada emocjonalna. Można ją stwierdzić w momencie, kiedy jeden z partnerów angażuje się uczuciowo w inną relację bardziej niż z własnym współmałżonkiem. Powierza nowemu obiektowi uczuć swoje tajemnice, poświęca ogromną ilość wolnego czasu, pociesza i dzieli się własnymi lękami, obawami, marzeniami, radościami czy pragnieniami. Mówi czułe słówka, komplementuje, wręcza prezenty, wyznaje miłość. W takich przypadkach osoba zdradzana przestaje być najważniejszą osobą w życiu zdradzającego. Często następstwem zdrady emocjonalnej jest fantazjowanie seksualne o swojej nowej miłości, a następnie seks z nią.

W ostatnich latach rodzaje zdrady poszerzyły się o zdradę wirtualną. Polega ona na prowadzeniu wielogodzinnych rozmów za pomocą komunikatorów internetowych, czatów czy innych aplikacji. Szczególną jej formą jest tzw. cyberseks, czyli przesyłanie komunikatów o treści erotycznej, połączone z masturbacją. Do zdrady wirtualnej można także zaliczyć oglądanie filmów pornograficznych.

Kto częściej zdradza, kobiety czy mężczyźni? 

W przypadku zdrady fizycznej częściej zdradzają mężczyźni. Według badań zdradza w ten sposób nawet co drugi mężczyzna. Wyjaśnienia takiej sytuacji zwykle szuka się w naturalnej skłonności do zdobywania nowych partnerek seksualnych. Mężczyźni częściej traktują poza tym seks w sposób przedmiotowy, oddzielając zbliżenia fizyczne od sfery uczuciowej. Zwykle nie mają np. wątpliwości, czy pocałunek to zdrada. W ich opinii to tylko niewinny czyn, który nie zrywa wierności małżeńskiej.

Kobiety natomiast częściej dopuszczają się zdrady emocjonalnej. Zazwyczaj ma to związek z ich niezaspokojonymi potrzebami pod tym względem. Czują się przez swoich partnerów zaniedbywane i nierozumiane. Mężczyźni po latach związku przestają okazywać im czułość i angażować się w budowanie bliskości. Kobieta nie czuje się najważniejszą osobą w oczach własnego mężczyzny i szuka zaspokojenia swoich potrzeb emocjonalnych poza dotychczasowym związkiem. Nie ma tutaj jednak oczywiście żadnej reguły – również kobiety zdradzają w sposób fizyczny, a mężczyźni emocjonalny.

Jakie są najczęstsze symptomy zdrady?

Istnieje wiele sposobów na to, jak rozpoznać zdradę. Powszechnie występującą oznaką zdrady jest np. nagłe zwiększenie dbałości partnera o swoją atrakcyjność fizyczną. Zaczyna kupować nowe ubrania, drogie perfumy, a także częściej niż dotychczas odwiedza fryzjera czy gabinet kosmetyczny. Sygnały zdrady to również nagłe i niewyjaśnione zwiększenie wydatków, częste odbieranie telefonów czy charakterystyczne „uśmiechanie się” do smartfona. Osoba zdradzająca może także wykazywać takie oznaki zdrady jak zdenerwowanie czy zakłopotanie, kiedy jest obserwowana podczas korzystania z komputera czy telefonu. Rozważając symptomy zdrady warto wspomnieć również o niepokojąco częstych nadgodzinach w pracy czy powtarzających się delegacjach.

Psychologiczne mechanizmy zdrady 

Psychologia zdrady pozwala nam poznać motywy, które doprowadzają do takiego czynu. Najczęściej zdradzamy, ponieważ partner zaprzestaje spełniania naszych ważnych potrzeb. Nagle kochana osoba przestaje nas doceniać, komplementować i podziwiać. Odnosimy wrażenie, że to nie jest ten sam człowiek, którego wcześniej pokochaliśmy. Pojawia się rozczarowanie, znudzenie, rutyna, kłótnie i oskarżenia.

Dlatego, aby nie dopuścić do zdrady, warto ze sobą na bieżąco rozmawiać i komunikować swoje oczekiwania i niezaspokojone potrzeby. Dobrze jest porozmawiać również o pojawiającej się fascynacji do innego obiektu i nie mieć przed drugą stroną żadnych tajemnic.

Jak rozpoznać i udowodnić zdradę? 

Jeżeli mamy mocne podejrzenie zdrady, wtedy warto upewnić się, czy faktycznie miała ona miejsce. Udowodnienie zdrady małżeńskiej daje spore szanse na to, że sąd wyda orzeczenie o rozpadzie związku z winy jednej strony. Podstawą do rozwodu może być zarówno zdrada fizyczna, jak i emocjonalna. Zatem jakie są sposoby na wykrycie zdrady? Przede wszystkim trzeba zebrać odpowiednie dowody, takie jak fotografie, nagrania dźwiękowe oraz video. W tym celu można m.in. posłużyć się dyktafonem lub ukrytą kamerą.

Jak rozpoznać zdradę na odległość? Świetnie pod tym względem sprawdzają się systemy nawigacji GPS, które można umieścić np. w samochodzie partnera. Warto skorzystać także z oprogramowania szpiegującego, które należy zainstalować na komputerze lub smartfonie, z których korzysta osoba podejrzana o zdradę. Jak udowodnić zdradę w inny sposób? Można to zrobić także na podstawie billingów telefonicznych, a także tzw. testów wierności, pozwalających stwierdzić ślady nasienia.  Warto skorzystać z tego typu nowoczesnych technologii, jeżeli zastanawiasz się jak wykryć zdradę.

Jak żyć po zdradzie i się nie załamywać? 

Bycie osobą zdradzoną jest trudnym doświadczeniem emocjonalnym. Pojawia się wiele trudnych emocji – niedowierzanie, złość, żal, zazdrość, wstyd czy poczucie winy oraz niższości. Jak poradzić sobie ze zdradą? Przede wszystkim pozwolić sobie na odczuwanie tych emocji i dać sobie czas na dojście do siebie.

Kochasz swojego partnera i zastanawiasz się, jak wybaczyć zdradę? Będzie to możliwe tylko pod warunkiem, że przestaniesz ciągle rozpamiętywać tą sytuację i wypominać ją osobie, która się dopuściła takiego czynu. Ważne po zdradzie jest to, aby potraktować to trudne doświadczenie jako drugą szansę i poprawić dotychczasową komunikację z partnerem. Odtąd częściej rozmawiajcie o swoich potrzebach i doświadczanych emocjach. Dzięki temu łatwiej będzie poradzić sobie ze zdradą i uniknąć jej powtórzenia w przyszłości. Dalsze wspólne życie po zdradzie nie jest łatwe, ale pod pewnymi warunkami możliwe.

Związek powinien opierać się na wzajemnej lojalności, zaufaniu i miłości, niestety często do głosu dochodzi niewierność rujnująca nie tylko relację między dwojgiem ludzi, ale także wielekroć psychikę pokrzywdzonej osoby. Po czym poznać zdradę i co zrobić w takiej sytuacji?

Jak rozpoznać zdradę – zachowanie partnera

Myśl o tym, że partnerka lub partner zdradza, pojawia się w różnych okolicznościach, niekiedy na skutek plotek na ten temat, innym razem w wyniku własnych obserwacji. Jeśli podejrzewasz, że ukochany lub ukochana cię zdradza, nie działaj za szybko i za pochopnie. Najpierw warto zyskać pewność, a dopiero później podjąć kolejne kroki. Poobserwuj partnera lub partnerkę i zwróć uwagę, czy zachowuje się w inny niż dotychczas sposób, na przykład czy zaczął lub zaczęła bardziej o siebie dbać, czy stara się nadmiernie troszczyć, aby nikt nie miał dostępu do jego lub jej telefonu i komputera, etc.

Intensywniejsze niż dotąd przesiadywanie przed komputerem, przedłużające się rozmowy przez telefon, częstsza niż dotychczas nieobecność w domu (niejednokrotnie połączona z dziwnie brzmiącymi wykrętami) również mogą sugerować, że twój luba lub luby znalazł sobie kogoś innego. Jeśli dojdzie do tego oziębłość w stosunku do twojej osoby, niechęć do podejmowania rozmów i obojętność lub odwrotnie – narastające awantury, unikanie seksu oraz ogólne odsunięcie się partnerki lub partnera od waszych wspólnych spraw i waszego życia, może to być oznaką zdrady. Twoją czujność powinny nasilić również większe niż dotychczas wydatki partnera lub partnerki oraz dziwne rachunki.

Chcesz podjąć dalsze kroki? Zdobądź mocne dowody!

Zdradzające osoby na ogół kłamstwo opanowane mają perfekcyjnie i podejmują wszelkie starania, aby swój romans zachować w tajemnicy. Chociaż podejrzewasz, że twój partner lub partnerka jest niewierna, same domysły to niestety trochę za mało, aby podjąć dalsze kroki, między innymi przerwać związek i zacząć nowe życie lub iść do sądu.

Jeśli myślisz o rozwodzie z orzeczeniem o winie małżonka albo zadośćuczynieniu, mocne dowody ukazujące zdradę będą niezbędne. Nie ma złotej recepty na to, jak udowodnić zdradę, ponieważ każda niewierna osoba działa na swój sposób. Jednak z uwagi na to, iż w dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta z komunikacji internetowej, warto zwrócić uwagę na oprogramowanie szpiegujące. Jeśli zdradzająca osoba komunikowała się z kochankiem lub kochanką przez internet, za pomocą takiego programu czarno na białym uzyskasz dowody, które pomogą ci zerwać niezdrową relację partnerską i dociekać swoich praw w sądzie.

Jak wykryć zdradę za pomocą nowoczesnego programu szpiegującego?

Jeśli masz niemal stuprocentową pewność, że partner lub partnerka cię zdradza, ale brak ci namacalnych dowodów, warto zwrócić uwagę na nowoczesne, szybkie i niezawodne w działaniu, a przede wszystkim – niewykrywalne, urządzenie o nazwie ProfiSpy. Jest to wyposażony w oprogramowanie szpiegujące pendrive, który wystarczy podpiąć do komputera podejrzewanej o zdradę osoby, aby później uzyskać dostęp do: logów klawiatury i korespondencji z komunikatorów internetowych (poznasz treść pisanych przez niego lub nią wiadomości), zrzutów ekranu monitora (dowiesz się, na jakie strony wchodził/wchodziła), historii otwieranych programów i aplikacji. Oczekiwane informacje trafią na twój adres mailowy.

Dyskrecja, szybkość i efektywność działania oraz prostota obsługi to niezaprzeczalne atuty urządzenia ProfiSpy, dzięki któremu prędko przekonasz się, czy twoje podejrzenia były słuszne.