KUP TERAZ ProfiSpy »

Kontrola rodzicielska komputera

Czy się to komuś podoba czy nie, komputer i internet to dwa narzędzia, które dosłownie odmieniły współczesny świat.

Dziś życie codzienne człowieka jest od nich tak uzależnione, że bez korzystania z nich często nie da się normalnie funkcjonować. Wielu rodziców nie jest jednak zadowolonych z tego, że ich dzieci spędzają z tymi urządzeniami dość dużo czasu. Często tłumaczone jest to nauką, do której internet może być niezbędnym narzędziem, ale nie ma co się oszukiwać. Dzieci spędzają czas w sieci na różne, nie zawsze w pełni odpowiednie dla nich sposoby.

Zagrożenia w internecie

Na temat zagrożeń czyhających na najmłodszych w internecie napisano już całe książki. Zacznijmy od nieodpowiednich treści, z jakimi maluchy mogą spotykać się w wirtualnym świecie. Pornografia czy szkodliwe dla nich strony internetowe są niestety bardzo łatwo dostępne. Do tego należy dołożyć możliwość nawiązania kontaktu z nieodpowiednimi osobami. Internet jest narzędziem bardzo popularnym wśród wszelkiej maści pedofilów, którzy poszukują w tym wirtualnym świecie swoich ofiar. Sama policja jest zgodna co do tego, że od momentu upowszechnienia się dostępu do sieci liczba przestępstw na tym tle wzrosła drastycznie.

z13Dzieci pozostawione w internecie bez żadnej kontroli mogą narobić rodzicom niemałych kłopotów. Wielu rodziców przekonało się o tym, chociażby nieoczekiwanie odbierając w swoich domach paczki z różnymi rzeczami zamówionymi w sieci bez ich wiedzy i zgody. Oczywiście, oni sami ponoszą koszty takich wybryków maluchów, a niekiedy odwrócenie takich transakcji jest już niemożliwe.

Rodzice muszą być również odpowiedzialni za to, co ich dzieci piszą w internecie do innych. Nierzadko same maluchy rozpowszechniają w sieci obraźliwe i nieodpowiednie treści. W skrajnych przypadkach takie zachowanie może być nawet karalne, a odpowiedzialność ponoszą rzecz jasna sami rodzice. Wszystko to sprawia, że do pełnego bezpieczeństwa konieczna może być odpowiednia kontrola rodzicielska komputera.

Czym jest kontrola rodzicielska?

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szerokie możliwości posiada każdy z nas w kwestii kontrolowania poczynań swoich dzieci w internecie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kontrola rodzicielska polega jedynie na ciągłym, ręcznym sprawdzaniu tego, co nasze dzieci robią w internecie. Takie metody byłyby jednak nieskuteczne i dość męczące, warto zatem sięgnąć po bardziej zaawansowane narzędzia. Pełną kontrolę możemy prowadzić za pomocą specjalnych programów do szpiegowania komputerów.

Brzmi to jak kompletny brak zaufania do własnego dziecka? Być może, ale w rzeczywistości wcale nie o to chodzi. Internet pełen jest zagrożeń, przed którymi dzieci zwyczajnie nie potrafią ochronić się same. Odpowiedzialność za to w największym stopniu ponoszą właśnie rodzice.

Co potrafią programy szpiegujące?

z14Kontrola rodzicielska komputera za pomocą programów szpiegujących może przybierać wiele różnych kształtów. Niektóre aplikacje do tego przeznaczone pozwalają przede wszystkim na blokowanie poszczególnych stron czy programów na komputerze. Jeśli rodzic uzna na przykład, że dziecko spędza zbyt dużo czasu z grami komputerowymi, to może po prostu zablokować do nich dostęp. Podobnie z portalami społecznościowymi czy innymi stronami, które uważane są za istne “pożeracze czasu”. Dzięki takim programom można ustalić z dzieckiem jasne zasady dotyczące czasu, jaki może ono wykorzystać na komputerowe rozrywki.

Programy szpiegowskie pozwalają także na uchronienie dziecka przed niebezpieczeństwami poprzez kontrolowanie całej jego aktywności w sieci. Przygotowują one dokładne raporty na temat aplikacji instalowanych i włączanych na danym komputerze. Zapisują logi z klawiatury, pozwalając w ten sposób na śledzenie całej korespondencji dziecka. Pokazują, jakie strony były otwierane z komputera i do jakich treści maluch miał dostęp.

Kontrola rodzicielska komputera jest rzeczą bardzo ważną, o czym powinien wiedzieć każdy rodzic. Internet i komputer to wspaniałe narzędzia dające znaczne możliwości w rozwoju dziecka, ale korzystanie z nich bez odpowiedniej opieki może być dla najmłodszych bardzo niebezpieczne.