KUP TERAZ ProfiSpy »

Monitoring klawiatury – jak wybrać program?

Istnieje wiele sytuacji, w których monitorowanie klawiatury jest niezwykle przydatną funkcją. Udowodnienie zdrady partnera czy wykrycie kradzieży której dopuszcza się pracownik w firmie – to tylko przykłady. Większość ludzi nie wie o tym, że skuteczne śledzenie całej korespondencji jest bardzo proste; trzeba jedynie skorzystać z odpowiednich narzędzi.

Problemy ze śledzeniem korespondencji

Wydawać by się mogło, że dokładne śledzenie korespondencji internetowej na danym komputerze jest praktycznie niemożliwe. Przecież większość ludzi komunikuje się albo drogą mailową, albo przez komunikatory internetowe. Wiadomości w takim przypadku są zabezpieczone hasłami, a jeśli osoba ma coś na sumieniu, to może dodatkowo szybko je usunąć i zlikwidować wszelkie dowody swojej winy. Podobnie sprawa ma się z chatami, które też są często wykorzystywane – tutaj wiadomości nie są nawet zapisywane. Co zatem zrobić, aby dotrzeć do potrzebnych nam informacji?

Bakker Elkhuizen modelopnamen sept 2012Najlepszym rozwiązaniem jest keylogger. Taki program lub urządzenie pozwala na monitoring klawiatury. Dokładnie rejestruje każde naciśnięcie klawiszy i przygotowuje raport zawierający wszystko, co było pisane na danej klawiaturze. W tym przypadku jakiekolwiek hasła czy szybkie usuwanie wiadomości nie ma żadnego znaczenia. Rzeczy pisane na klawiaturze zapisywane są natychmiastowo.

Wszystkie logi klawiatury z takiego programu są od razu przesyłane na serwer lub wskazany adres mailowy. Jest to bardzo ważne, bowiem nie musimy dzięki temu mieć dostępu do danego komputera, aby pobrać takie informacje.

Jak wybrać odpowiedni program?

Skuteczny monitoring klawiatury jest uzależniony od wyboru odpowiedniego narzędzia. Keyloggery są dostępne zarówno jako programy, jak i osobne urządzenia. W tym drugim przypadku wpina się je w określonym miejscu w komputerze. Wbrew pozorom są one bardzo trudne do wykrycia, a ktoś, kto nie posiada szczególnej wiedzy na temat budowy komputerów nie zwróci nawet na nie większej uwagi. Niemniej programy z wielu powodów są bardziej praktycznym rozwiązaniem.

Wybierając program do śledzenia klawiatury należy zwracać uwagę szczególnie na sposób jego instalacji. Świetnym przykładem jest tutaj program ProfiSpy. Aby go zainstalować, wystarczy dosłownie kilkanaście sekund; wkładamy pendrive z nim do danego komputera i czekamy kilka chwil. Program zaczyna działać od razu. Jest to bardzo ważne, bowiem takie aplikacje zwykle trzeba instalować szybko i dyskretnie. Nierzadko mamy dosłownie moment, kiedy właściciela komputera nie ma akurat w pobliżu.

Inną ważną kwestią jest to, czy program taki jest łatwy do wykrycia. Większość z nich działa w sposób zupełnie niewidoczny dla użytkownika komputera, ale niektóre mogą być wykrywane chociażby przy pomocy antywirusów. Warto zatem wybrać taki program, który zapewni nam stuprocentowe bezpieczeństwo i dyskrecję.