KUP TERAZ ProfiSpy »

Monitoring komputera – dbaj o bezpieczeństwo dzieci w sieci

Pojawienie się internetu w ogromnym stopniu wpłynęło na nasze życie codzienne, znacznie je ułatwiając. Dziś za pośrednictwem tego narzędzia każdy ma swobodny dostęp do potężnej wiedzy na dowolny temat, nie mówiąc już o najróżniejszych rozrywkach czy bieżących informacjach z całego świata. Niestety, w parze z tak wielkimi możliwościami idą liczne zagrożenia, szczególnie dla najmłodszych użytkowników. Internet po brzegi wypełniony jest nieodpowiednimi treściami, które na wiele sposobów mogą bardzo źle wpływać na psychikę dziecka.

Jak kontrolować aktywność dzieci w internecie?

Nieodpowiednie treści w internecie są bardzo łatwo dostępne, zatem najmłodsi nie muszą zbyt intensywnie szukać, aby móc do nich dotrzeć.

z29Do tego dochodzą szerokie możliwości jeśli chodzi o prowadzenie rozmów z niewłaściwymi ludźmi, które mogą stanowić ogromne zagrożenie. Wielu rodziców nie daje sobie jednak sprawy, że z łatwością można kontrolować wszystkie poczynania swoich pociech w tym wirtualnym świecie. Nie chodzi tu rzecz jasna o ciągłe stanie dziecku “nad głową”.

Taka metoda nie byłaby zbyt skuteczna, a ponadto ciągłe kontrolowanie malucha w taki sposób jest zwyczajnie niemożliwe. Warto zatem wybrać odpowiedni program do szpiegowania komputera. Brzmi dziwnie? Niekoniecznie. Dzięki takim programom można bardzo dokładnie kontrolować aktywność użytkownika danego komputera.

Na czym polega monitorowanie komputera?

Instalując na komputerze odpowiedni program szpiegujący można dokładnie sprawdzać, jakie aktywności wykonuje użytkownik takiego urządzenia. Dobry program jest właściwie niemożliwy do wykrycia, nie ma zatem ryzyka, że dziecko przechytrzy rodziców i go wyłączy. Raporty są wysyłane na wskazaną skrzynkę mailową; mogą być także pobrane bezpośrednio z danego komputera. Programy do monitoringu są zwykle bardzo proste w obsłudze, aby mogli sobie z nimi poradzić również rodzice nieposiadający w tym większego doświadczenia. Jakie funkcje powinien skrywać w sobie dobry program tego typu?

Sprawdzanie odwiedzanych stron internetowych i uruchamianych aplikacji

To jedna z najważniejszych funkcji. Odpowiedni program do monitoringu daje dokładny wgląd do listy stron internetowych, jakie były odwiedzane z danej jednostki. Rodzic ma dzięki temu pewność, że jego dziecko nie wchodzi na żadne niedozwolone witryny. Jeśli ktoś chce dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo swojej pociechy, może zdecydować się na funkcję zablokowania poszczególnych stron. Nie jest ona dostępna w każdym programie, ale często można się z nią spotkać.

Programy do szpiegowania przedstawiają także pełną listę aplikacji, które były uruchamiane na danym komputerze. Warto pamiętać, że nieodpowiednie treści nie kryją się wyłącznie w internecie; czasami mogą to być gry komputerowe przeznaczone dla osób dorosłych. Rodzic może w pełni kontrolować, czy jego dziecko włączało gry i programy, które są dla niego wyraźnie zakazane. Można dzięki temu śledzić także z jakich komunikatorów korzysta dziecko.

Kontrola korespondencji

Wymiana informacji odbywa się w dużym stopniu za pośrednictwem komunikatorów internetowych, takich jak Gadu-Gadu czy ICQ.

z30Na niektórych stronach działają również chat-y, na których dziecko może spotkać wielu nieodpowiednich ludzi i nawiązać z nimi niebezpieczne dla niego znajomości. Monitoring komputera to także bardzo szczegółowa kontrola korespondencji. Program przygotowuje logi wszystkich treści, jakie pisane były na klawiaturze. Dzięki nim można dokładnie przeanalizować, jakie rozmowy dziecko prowadzi w internecie, szczególnie na chat roomach. Aplikacje pozwalają też na pobieranie archiwów wiadomości z komunikatorów internetowych oraz korespondencji mailowej.

Dokładna kontrola dziecka w sieci

Szpiegowanie dziecka w taki sposób nie oznacza wcale braku zaufania ze strony rodziców. Należy pamiętać, że maluchy nie mają tak dobrze rozwiniętego poczucia własnego bezpieczeństwa i są po prostu znacznie bardziej naiwne, niż osoby dorosłe. Internet ze wszystkimi swoimi dobrodziejstwami potrafi być niestety bardzo niebezpiecznym miejscem, warto zatem zawsze mieć pewność, że nasze maluchy nie są narażone na jakiekolwiek zagrożenia.