KUP TERAZ ProfiSpy »

Monitoring pracowników w firmie

Każdy pracodawca chce, aby pracownicy w jego firmie faktycznie sumiennie wywiązywali się ze swoich obowiązków i wkładali w pracę dużo energii. Jest to w końcu podstawa sprawnego działania jakiegokolwiek przedsiębiorstwa; zatrudniając ludzi niekompetentnych którzy lekceważą powierzone im zadania, nigdy nie możemy liczyć na zadowalające zyski. Bardzo często to, czy dana osoba jest faktycznie godna zaufania można ocenić dopiero po pewnym czasie współpracy z nią. Istotna jest odpowiednia kontrola pracowników, bowiem jedynie dzięki temu można wyselekcjonować tych najlepszych z nich i oddzielić od tych, którzy raczej nie nadają się na dane stanowisko. Monitoring pracowników obejmuje przede wszystkim śledzenie ich komputerów.

Czy warto śledzić komputery pracowników?

Być może wielu ludzi stwierdzi w tym momencie z oburzeniem, że śledzenie czyjegoś komputera jest rzeczą niemoralną. W końcu każdy ma prawo do prywatności i osobistych spraw, i nikomu nie wolno ich naruszać. W dużym stopniu jest to prawda, ale nie mówimy przecież o śledzeniu życia osobistego pracowników – chodzi jedynie o sprawy czysto zawodowe. Monitorowanie komputerów pozwala na sprawdzenie, czy dana osoba poświęca odpowiednio dużo czasu na wywiązywanie się ze swoich obowiązków w pracy.

z31Nie jest żadną tajemnicą, że ludzie zatrudnieni w różnych firmach znaczną część swojego czasu pracy poświęcają na rzeczy niezwiązane z ich obowiązkami. Dotyczy to szczególnie ludzi pracujących przy komputerze, którzy mają dostęp do wszystkich dobrodziejstw internetu; bardzo łatwo jest tu ulec pokusie i zajrzeć “na chwilę” na Facebooka. Niestety, w ciągu całego dnia można w taki sposób stracić naprawdę dużo czasu, za który oczywiście płaci pracodawca.

Skuteczny i dyskretny monitoring pracowników

Każdy właściciel firmy ma zatem prawo wiedzieć, co zatrudniani ludzie robią na służbowych komputerach w czasie pracy. Skuteczny monitoring komputera pracowników jest rzeczą znacznie prostszą, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy odpowiedni program do śledzenia komputerów, aby uzyskać dostęp do wszystkich informacji. Takie programy są proste i szybkie w instalacji, zaś późniejsze ich wykrycie jest niemalże niemożliwe. Pozwalają one na śledzenie komputera na wiele różnych sposobów.

Szpieg komputerowy przygotuje przede wszystkim dokładne informacje na temat aktywności pracownika w internecie. Można dzięki niemu otrzymać listę wszystkich stron internetowych na jakie wchodzono z komputera w określonych godzinach. Można także śledzić, jakie aplikacje instalowano i uruchamiano na konkretnym urządzeniu.

Kolejną bardzo ważną funkcją jest możliwość wykonywania zrzutów ekranu i przygotowywania logów klawiatury komputera – można dzięki temu śledzić dosłownie wszystko, co pisane było na danym urządzeniu. Przed programami tymi nie ukryją się zatem żadne wiadomości, nawet te zabezpieczone hasłami w komunikatorach internetowych.

Czego można się w taki sposób dowiedzieć?

z32Monitoring pracowników pozwala pracodawcy na dokładne śledzenie, co zatrudniani przez niego ludzie robią w godzinach pracy. Dzięki monitorowaniu aktywności w internecie można zobaczyć, czy dany pracownik faktycznie zajmuje się swoimi obowiązkami, czy też traci czas na różnych portalach niezwiązanych z jego pracą.

W niektórych przypadkach możliwość śledzenia korespondencji również jest bardzo ważna. Pracownicy w godzinach pracy komunikują się z innymi ludźmi – zarówno wewnątrz firmy, jak i z zewnątrz – często pisząc różne rzeczy na temat swojego pracodawcy. Nikt chyba nie chce zatrudniać osoby, która w czasie pracy wypisuje na swojego pracodawcę różnego rodzaju obraźliwe rzeczy. Taka funkcja przydaje się także w przypadku, gdy podejrzewamy pracownika o kradzież lub jakiekolwiek nieuczciwe zachowanie. Dzięki śledzeniu korespondencji można szybko zdobyć niezbite dowody na ten temat.

Programy do śledzenia pozwolą stwierdzić, do czego pracownicy wykorzystują swoje służbowe komputery. Zdarzają się przypadki naprawdę bezczelnych ludzi, którzy w godzinach pracy na firmowych maszynach potrafią nawet instalować gry i tracić na nie czas. Takich ludzi najlepiej jest jak najszybciej usuwać ze swojej firmy, bowiem przynoszą oni wyłącznie straty.