KUP TERAZ ProfiSpy »

Monitorowanie komputera pracownika w firmie

Istnieje wiele czynników, które mogą w wielkim stopniu wpływać na sprawne działanie danej firmy.

Do tych najważniejszych z nich należą rzecz jasna pracownicy. Ich sumienność w wykonywaniu swoich obowiązków praktycznie decyduje o tym, czy przedsiębiorstwo dobrze funkcjonuje i przynosi zadowalające zyski. Niestety, pracodawcy nie zawsze mogą tak w pełni ufać zatrudnianym przez siebie ludziom. Często okazuje się, że niekompetentne i nieuczciwe osoby są przyczyną sporych strat dla danej firmy. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo je rozpoznawać i jak radzić sobie z tego typu problemami.

Najczęstsze problemy z pracownikami

Szczególny problem mają ci pracodawcy, których pracownicy spędzają dużo czasu przed komputerami. Wydaje się, że dość trudno jest ich kontrolować, a osoby takie przy minimalnym wysiłku są w stanie skutecznie ukryć to, że w godzinach pracy wcale nie zajmują się swoimi obowiązkami. Trudno jest przecież oczekiwać, aby pracodawca przez cały dzień stał każdemu pracownikowi “nad głową” i sprawdzał, co ten akurat robi.

z25Praca przy komputerze wydaje się być bardzo wygodna, ale jednocześnie wiąże się z nią wiele pokus. Od czasu do czasu człowiek ma ochotę zajrzeć “na chwilę” na Facebooka czy inną stronę; taka wizyta może zmienić się nawet w kilkugodzinne marnowanie czasu. Pracodawcy ze zrozumiałych powodów nie są zadowoleni z takiego podejścia. Marnowanie godzin pracy zawsze jest stratą dla firmy. Jeśli dany pracownik nagminnie dopuszcza się takiego zachowania, to można nawet pomyśleć o usunięciu go z przedsiębiorstwa. Jak jednak to sprawdzić? Tu z pomocą przychodzą programy pozwalające na monitorowanie komputera pracownika.

Programy do monitorowania komputerów

Monitorowanie komputera pracownika jest znacznie prostsze, niż się wydaje. Potrzebny jest do tego jedynie program do szpiegowania, który będzie oferował odpowiednie funkcje. Wielu ludzi pomyśli prawdopodobnie, że korzystanie z takich aplikacji jest niemoralne i stanowi jawne naruszenie prawa pracowników do prywatności. Nie chodzi tutaj jednak o naruszanie osobistych spraw danego człowieka, a jedynie sprawdzenie jego aktywności w internecie w godzinach pracy. Kontrola komputera pracownika jest legalna.

Dobry program do monitorowania komputera przygotowuje dokładne raporty dotyczące stron internetowych, jakie były odwiedzane z danego urządzenia. Dzięki niemu pracodawca jest w stanie stwierdzić, co jego pracownik robi w godzinach pracy. Jeśli w takich raportach pojawia się wiele stron o tematyce niezwiązanej z pracą danej osoby, to być może trzeba będzie poważnie z nią porozmawiać.