KUP TERAZ ProfiSpy »

Na czym polega zdrada emocjonalna, w jaki sposób ją wykryć i jak sobie z nią poradzić?

zdrada emocjonalna

W potocznym rozumieniu zdrada to podjęcie stosunku seksualnego z kimś innym niż własny partner. W rzeczywistości nieraz jeszcze bardziej dotkliwa potrafi być zdrada emocjonalna. Może stanowić ona, podobnie jak zdrada fizyczna, przesłankę do orzekania jednostronnej winy w rozwodowym procesie sądowym. Zanim zdecydujemy się na wnioskowanie o rozwód, warto wcześniej porozmawiać na ten temat ze swoim partnerem i podjąć próbę wybaczenia.

Czy można wskazać definicję zdrady emocjonalnej? 

Trudno o jedną uniwersalną definicję zdrady emocjonalnej, ponieważ każdy z nas ma inne zasady, system wartości oraz poziom wrażliwości. Można niemniej wskazać przykładowe jej symptomy. Przede wszystkim o takim zjawisku możemy mówić, jeżeli partner angażuje się bardziej w budowanie relacji z inną osobą niż ze swoim małżonkiem czy partnerem. Zaczyna poświęcać jej więcej czasu i uwagi, fantazjuje na jej temat, prawi komplementy i flirtuje. Objawem zdrady psychicznej może być również dzielenie się z nowym obiektem uczuć własnymi pragnieniami, marzeniami, radościami czy lękami. Osoba taka staje się najlepszym przyjacielem zdradzającego i pomiędzy nimi tworzy się silna więź. Może ona po czasie przerodzić się w pociąg fizyczny, co często skutkuje również po czasie zdradą fizyczną.

zdrada emocjonalnaZdrada emocjonalna żony lub męża może przebiegać w sposób wirtualny. Wówczas kochankowie nawiązują kontakt poprzez komunikatory internetowe, czat, wiadomości mailowe czy SMS-y. Są w stanie rozmawiać wiele godzin każdego dnia, zaniedbując w tym czasie swojego współmałżonka oraz obowiązki rodzinne. Częstą oznaką tego typu zdrady psychicznej jest uśmiechanie się do ekranu komputera czy smartfona. Zdradzający może także wpaść w zakłopotanie i zażenowanie, kiedy jego partner zwróci mu na to uwagę. Stosunkowo niedawno pojawił się nowy rodzaj zdrady, jakim jest cyberseks. W jego trakcie podejmowane są erotyczne rozmowy na temat fantazji seksualnych, którym zwykle towarzyszy masturbacja. Jako zdradę emocjonalną można również potraktować oglądanie przez współmałżonka filmów pornograficznych. Wówczas osoba zdradzana zaczyna czuć się mało atrakcyjna dla swojego partnera, co może rodzić u niej kompleksy i poczucie winy.

W jaki sposób nie dopuścić do zdrady psychicznej? 

Co zatem zrobić, aby ustrzec się zdrady emocjonalnej? Definicja tego pojęcia jest niejednoznaczna, dlatego warto jeszcze przed wejściem w związek małżeński podjąć rozmowę ze swoim partnerem na ten temat. Dobrze jest zadać mu pytania odnośnie tego, które zachowania postrzega jako dopuszczalne, a których nie będzie w stanie zaakceptować. Dzięki temu można uniknąć późniejszym nieporozumień w tej kwestii, które często prowadzą do trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego.

Istotne jest także to, aby na bieżąco komunikować sobie własne potrzeby i oczekiwania emocjonalne. Nieraz powodem zdrady psychicznej jest to, że strona zdradzająca czuła się zaniedbywana, nierozumiana czy niedoceniana przez swojego partnera. Wcześniej miała poczucie, że jest dla swojego ukochanego kimś najważniejszym na świecie, a po kilku latach małżeństwa do ich związku wkradła się rutyna i zabrakło okazywania sobie czułości. Dlatego tak ważne jest, aby jak najczęściej mówić sobie o własnych potrzebach i emocjach, również tych trudnych, jak rozczarowanie, złość, gniew czy zazdrość. Może się okazać, że szukamy w innej osobie tego, co moglibyśmy otrzymać od swojego partnera, gdyby ten był świadom naszych niezaspokojonych potrzeb. Rozmowa jest najlepszym sposobem na to, aby nie dopuścić do zdrady emocjonalnej.

Zdrada emocjonalna męża i żony – jak ją rozpoznać? 

Przed podjęciem radykalnych kroków takich jak wnioskowanie o rozwód z orzekaniem o winie, warto zebrać wcześniej odpowiednie dowody świadczące o zaistnieniu zdrady emocjonalnej. Objawy świadczące o niej mogą być tylko pozorne, dlatego trzeba udowodnić prawdziwość swoich podejrzeń. Tylko wtedy Sąd Najwyższy będzie mógł rozstrzygnąć proces po naszej myśli. Oprócz zeznań świadków, najbardziej wiarygodnym materiałem dowodowym są nagrania z kamery czy dyktafonu, przechwycone listy, zdjęcia, nagrania audiowizualne, zapisy rozmów prowadzonych za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy dane billingowe.

Aby dowieść faktu zaistnienia zdrady psychicznej, można posłużyć się różnego typu urządzeniami – dyktafonem, ukrytą kamerą, a także programem szpiegującym zainstalowanym na dysku komputera lub w pamięci urządzenia mobilnego. Oprogramowanie takie pozwala między innymi na wykonywanie zrzutów ekranu, a także uzyskanie informacji odnośnie treści wysyłanych maili oraz wiadomości tekstowych. Jeżeli komputer jest wyposażony w kamerę i mikrofon, wtedy możliwe staje się również uzyskanie dostępu do nagrań prowadzonych rozmów audio-video. Przydatne w wykryciu zdrady emocjonalnej na odległość mogą okazać się urządzenia z nawigacją GPS. Dzięki ich użyciu można dowiedzieć się, czy partner nie kłamie, zapewniając że w danym czasie przebywa na delegacji czy podejmuje pracę w godzinach nadliczbowych.

Jesteś ofiarą zdrady emocjonalnej – jak sobie poradzić w takiej sytuacji? 

Zdrada emocjonalna żony lub męża to strasznie trudne doświadczenie, które już na zawsze pozostawia rany w sercu i różne wynikające z nich objawy. Po takiej sytuacji trudno kolejny raz zaufać, wybaczyć i wrócić do swojego współmałżonka. Aby było to możliwe, warto przede wszystkim pozwolić sobie na przeżycie wszystkich emocji z tym związanych – wstydu, żalu, zazdrości, zażenowania, rozczarowania, złości czy gniewu.

Dotknęła Cię zdrada emocjonalna i nie wiesz, jak sobie poradzić? Konieczne jest podjęcie szczerej rozmowy z partnerem i przekazanie mu warunków kontynuowania związku, jeżeli sam wyraża taką chęć. Przede wszystkim nie można pozwolić na to, aby nawiązywał jakiekolwiek kontakty z nowym obiektem uczuć. W przeciwnym razie godzimy się na kontynuowanie w przyszłości zdrady emocjonalnej. Jak wybaczyć po tak trudnym doświadczeniu i z powrotem odzyskać zaufanie? Przede wszystkim nie powinno się w nieskończoność wracać do tej sytuacji i wypominać zdradzającemu jej zaistnienie. Doświadczenie to warto potraktować jako szansę na odbudowanie swojego związku i odnowienie bliskiej więzi. W niektórych przypadkach wymaga to podjęcia terapii małżeńskiej u psychologa.