KUP TERAZ ProfiSpy »

Podejrzewasz, że w Twoim związku nastąpiła zdrada małżeńska?

Zdrada małżeńska

Małżeństwo jest wspólnotą dwojga ludzi płci przeciwnej, którzy obiecują sobie wzajemną miłość, troskę i wierność. Niestety statystyki są zatrważające, gdyż niemal co drugi związek małżeński się rozpada. Obok niezgodności charakterów, najczęstszą tego przyczyną jest zdrada. Może mieć ona zarówno charakter fizyczny, jak i emocjonalny. Zdrada w związku małżeńskim jest jedną z najważniejszych przesłanek do orzekania rozwodu z winy jednej strony. Aby doszło do takiego wyroku, konieczne jest zebranie wiarygodnych dowodów.

Jaka jest definicja zdrady małżeńskiej?

Nie jest możliwe precyzyjne zdefiniowanie takiego pojęcia, gdyż istnieje wiele definicji tego, co to jest zdrada małżeńska. Definicja może być tak naprawdę inna w przypadku każdej osoby, zależnie od tego, jakimi kierujemy się zasadami i systemem wartości. Zdrada w potocznym rozumieniu następuje wtedy, gdy dochodzi do współżycia z kimś innym niż własny małżonek.

Zdrada małżeńskaSeks to jednak tylko jeden – mimo że najbardziej bolesny – przejaw zdrady fizycznej, obok pocałunków, pieszczot, masażu erotycznego etc. Nieraz jeszcze bardziej dotkliwa od zdrady fizycznej okazuje się zdrada emocjonalna. W tym przypadku nie musi dochodzić do współżycia, lecz kochankowie utrzymują pomiędzy sobą silną, przyjacielską więź emocjonalną. Powierzają sobie tajemnice, zwierzają z problemów, dzielą się ważnymi przeżyciami ze swojego życia. Spędzają wspólnie sporo czasu i tęsknią za sobą. Po czasie może pojawić się pomiędzy nimi pociąg fizyczny i fantazje seksualne. Dlatego następstwem zdrady emocjonalnej często bywa zdrada fizyczna.

Dlaczego zdrady małżeńskie są tak powszechne i jak im zapobiegać?

Można wyróżnić kilka najbardziej powszechnych przyczyn tego, że ma miejsce zdrada w związku małżeńskim. Najczęściej wynika ona z tego, że jeden z małżonków czuje się rozczarowany lub znudzony. Zaczyna odczuwać irytację na skutek tego, iż współmałżonek nie rozpoznaje i nie zaspokaja jego potrzeb – zarówno seksualnych, jak i psychicznych.

Zdradę poprzedza we wielu przypadkach kryzys w małżeństwie. Małżonkowie coraz częściej popadają w kłótnie i nieporozumienia. Odnoszą wrażenie, że osoba którą wcześniej pokochali, nagle stała się kimś zupełnie innym. Zwłaszcza wśród mężczyzn częstą tendencją jest zaprzestanie starań o względy żony po tym, jak ta zdecydowała się już na ślub. Kobieta chce czuć się stale zdobywana i komplementowana. Do zdrady może dojść także na skutek zaprzestania okazywania sobie wzajemnej czułości. Wówczas seks staje się tylko pozbawionym uczuć aktem fizycznym. Kryzys małżeński powszechnie pojawia się również po urodzeniu pierwszego dziecka. Wtedy współmałżonek przestaje być najważniejszą osobą, a jego miejsce zajmuje maleństwo. Małżonkowie przestają znajdować dla siebie czas i stopniowo stają się dla siebie oschli i obojętni.

Aby nie dopuścić do zdrady małżeńskiej, warto zatem jak najczęściej rozmawiać o swoich oczekiwaniach oraz potrzebach i w miarę możliwości starać się je spełniać. Dobrze jest również mówić o tym, co nas w drugiej stronie denerwuje. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko tego, że współmałżonek będzie szukał szczęścia u boku innej osoby.

Czy jest możliwe, aby uratować małżeństwo po zdradzie?

Zdrada w małżeństwie rodzi ogromny ból i pozostawia rany w sercu do końca życia. Trudno po takim doświadczeniu na nowo zaufać i kontynuować małżeństwo. Jeżeli jednak osoba pokrzywdzona postanowi wybaczyć, wówczas jest szansa na jego uratowanie. Wymaga to jednak zwykle czasu i przepracowania wszystkich pojawiających się emocji. Trzeba dać sobie przyzwolenie również na te uczucia, które należą do najtrudniejszych – zazdrość, żal, wstyd, gniew, złość czy zażenowanie. Zwykle trudno zmierzyć się z nimi bez pomocy specjalisty, dlatego małżeństwo po zdradzie powinno udać się na wspólną terapię. Psycholog pomoże zrozumieć psychologiczne mechanizmy zdrady i z powrotem odbudować relację.

Jak rozpoznać zdradę w związku małżeńskim?

Istnieją niestety takie przypadki, kiedy odbudowanie zaufania po zdradzie staje się niemożliwe. Jeżeli doprowadziła ona do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, wtedy istnieją przesłanki ku temu, aby ubiegać się o rozwód z winy jednej strony. Wymaga to zebrania wiarygodnych i niepodważalnych dowodów zdrady.

Po czym rozpoznać, że małżonek zdradza? Rzadko zdarza się, że kochankowie zostają przyłapani na zdradzie w momencie współżycia seksualnego. Dlatego trzeba rozpoznać zdradę na podstawie innych symptomów. Może o tym świadczyć np. podejrzane zwiększenie dbałości współmałżonka o swą atrakcyjność fizyczną. Zaczyna kupować drogie ubrania i perfumy, często wychodzi do fryzjera i kosmetyczki, spędza długie godziny na siłowni. Coraz więcej czasu przebywa przy komputerze i nawet na chwilę nie rozstaje się ze swoim telefonem. Zabiera go ze sobą w każde miejsce i wpada w zakłopotanie, kiedy partner próbuje z niego korzystać. Podejrzenia zdrady może także wzbudzić nagły brak zainteresowania utrzymywaniem więzi emocjonalnej, a także niepokojąco częste delegacje w pracy oraz nadgodziny.

W jaki sposób wykryć zdradę w małżeństwie?

Zdrada małżeńska może być skutecznie wykryta dzięki nowoczesnym technologiom. Nie musimy płacić ogromnych pieniędzy za usługi detektywistyczne. Możemy posłużyć się chociażby ukrytą kamerą lub dyktafonem. Bez problemu znajdziemy na tyle niewielkie urządzenia, że nie wzbudzą one podejrzenia współmałżonka. Warto również wykorzystać oprogramowanie szpiegujące, zainstalowane na smartfonie lub dysku komputera podejrzanego o zdradę. Wówczas będziemy w stanie dowiedzieć się, jakie czynności wykonuje podczas naszej nieobecności. Czy korzysta godzinami z komunikatorów internetowych, wysyła maile do kochanka lub przegląda intymne zdjęcia. Za pomocą oprogramowania szpiegującego można otrzymać zrzuty ekranów, a także uzyskać nagrania prowadzonych rozmów audio-video.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest również skorzystanie z systemu GPS. Wówczas możemy przykładowo podrzucić takie urządzenie do samochodu współmałżonka. Tym samym otrzymamy dostęp do informacji o jego aktualnym miejscu przebywania. Na rynku są poza tym dostępne tzw. testery wierności, pozwalające wykryć ślady spermy na dowolnym materiale. Dzięki temu dowiemy się, czy małżonek nie zdradza nas z inną osobą podczas naszej nieobecności w domu.