KUP TERAZ ProfiSpy »

Program szpiegujący na komputer dla firm

Chyba każdy, kto prowadzi własną firmę zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele problemów mogą niekiedy sprawiać pracownicy. To właśnie od ich efektywności i sumiennego podejścia do wykonywanych przez siebie obowiązków w największym stopniu uzależniona jest wydajność każdego przedsiębiorstwa, ale czasami trudno jest znaleźć faktycznie uczciwych ludzi. Niejeden pracodawca przekonał się już o tym, że pracownicy w godzinach pracy potrafią zwyczajnie marnować czas, korzystając bezproduktywnie z internetu i oddając się rzeczom ani trochę niezwiązanym z ich obowiązkami. Oczywiście, takie osoby należy upominać, a jeśli to nie pomoże – usuwać z firmy. Jak jednak sprawdzić, czy dany pracownik jest w stosunku do nas uczciwy? Rozwiązaniem mogą być programy szpiegujące komputer.

Dlaczego warto szpiegować komputery pracowników?

z26Wielu ludzi uzna prawdopodobnie, że pomysł szpiegowania komputerów swoich pracowników jest niedorzeczny. Wydaje się, że jest to zwykłe naruszanie prywatności innych ludzi, które może wręcz podchodzić pod przestępstwo. Czy jednak rzeczywiście? Nie chodzi tu przecież o szpiegowanie spraw osobistych danego człowieka. Pracodawca ma pełne prawo aby wiedzieć, co zatrudniani przez niego ludzie robią w godzinach pracy, bowiem jedynie w taki sposób można wyeliminować z firmy niesumienne osoby.

Dzięki śledzeniu komputerów pracowników można bardzo wiele dowiedzieć się na temat tego, czym takie osoby zajmują się w czasie, za który im płacimy. Kontrola komputerów to również świetny sposób na zdobycie dowodów na jakiekolwiek nieuczciwe zachowanie pracowników – kradzież czy spiskowanie przeciwko własnej firmie.

Jak szpiegować komputery?

Dobry program szpiegujący na komputer zaoferuje nam całe mnóstwo przydatnych funkcji. Przykładem narzędzia skrywającego w sobie wszystkie rzeczy jakich tylko można oczekiwać jest ProfiSpy.

Narzędzie do szpiegowania monitoruje przede wszystkim całą aktywność pracownika w internecie. Dzięki niemu możemy dokładnie sprawdzić, jakie strony były otwierane na danym komputerze w określonych godzinach. Gromadzi także informacje o wszystkich aplikacjach instalowanych i otwieranych na urządzeniu.

z27Istotną funkcją takich programów jest również zapisywanie logów z klawiatury. Dzięki temu możemy otrzymać dokładny raport o wszystkim, co pisane było na klawiaturze danego komputera, co pozwala przykładowo na śledzenie korespondencji pracownika. W niektórych przypadkach, chociażby przy udowadnianiu kradzieży czy innego nieuczciwego zachowania, możliwość taka jest wprost bezcenna.

Samo zainstalowanie takiego programu jest bardzo proste. Wspomniany wyżej ProfiSpy wystarczy zgrać na pendrive, który następnie wkładamy dosłownie na kilka chwil do komputera. Aplikacje te są niemalże niemożliwe do wykrycia czy odinstalowania, zatem pracownicy nigdy nie dowiedzą się, że ich komputery znajdują się pod kontrolą. Aby zgrywać wszystkie gromadzone przez nie informacje, nie trzeba mieć dostępu do danego urządzenia. Raporty mogą być umieszczane na serwerze albo przesyłane na wskazany adres mailowy.

Czego można się dowiedzieć?

Monitorowanie komputera pozwala przede wszystkim na ustalenie, co konkretni pracownicy robią w godzinach pracy. Warto zwracać tu uwagę na strony, jakie są otwierane z ich komputerów oraz wszystkie inne aktywności w internecie. Jeśli zauważymy tam zbyt wiele rzeczy które nie są związane z obowiązkami danego pracownika, to być może przyjdzie czas na poważną rozmowę z taką osobą. Żadna firma nie może pozwolić sobie na to, aby zatrudniane przez nią osoby w godzinach pracy marnowały bezproduktywnie czas – oznacza to przecież spore straty finansowe dla przedsiębiorcy. Pracownicy potrafią być niestety bardzo bezczelni. Wielu z nich w godzinach pracy oddaje się internetowym rozrywkom, luźnym rozmowom ze znajomymi czy załatwianiu swoich osobistych spraw – robieniu zakupów, płaceniu rachunków i tak dalej. O ile od czasu do czasu załatwienie pilnej sprawy niezwiązanej z pracą może być zrozumiałe, o tyle nagminne dopuszczanie się czegoś takiego jest niedopuszczalne.

Kontrolowanie korespondencji w godzinach pracy może być pomocne w sytuacji, kiedy podejrzewamy pracownika o jakiekolwiek nieuczciwe zachowanie. Osoby takie mogą wymieniać się z innymi informacjami na temat kradzieży, czy spiskować przeciwko własnemu pracodawcy. Logi klawiatury często stanowią bezcenny dowód w takich sprawach.