KUP TERAZ ProfiSpy »

Programy do monitorowania komputerów pracowników

Czy śledzenie swoich pracowników w godzinach pracy jest czymś moralnym i usprawiedliwionym?

Na pierwszy rzut oka raczej nie, ale jeśli dany przedsiębiorca chce faktycznie skutecznie dbać o interes własnej firmy, to mimo wszystko powinien zapoznać się z narzędziami do tego służącymi. Nie chodzi rzecz jasna o bezczelne naruszanie prywatności danej osoby. Każdy człowiek ma pełne prawo do własnych, osobistych spraw, i nikt nie powinien go naruszać. Jeśli jednak w grę wchodzą sprawy zawodowe które mogą mieć duże znaczenie dla danej firmy, to przedsiębiorca powinien podjąć wszystkie możliwe kroki, aby zdobyć jak najwięcej informacji. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Umożliwiają to specjalne programy do monitoringu, skrywające w sobie mnóstwo przydatnych funkcji z tym związanych.

Jak wybrać odpowiedni program do monitorowania komputera?

z21Wybór aplikacji służących do śledzenia komputerów jest bardzo szeroki. Różnią się zarówno zakresem oferowanych przez siebie funkcji, jak i sposobem czy łatwością instalacji. Nie zawsze trzeba decydować się na te najbardziej rozbudowane narzędzia; w większości firm wystarczą jedynie te bardziej podstawowe funkcje. Dobry program powinien pozwalać na śledzenie całej aktywności w internecie danego pracownika. Ważną funkcją jest również przygotowywanie logów klawiatury i zrzutów ekranu. Szpiegowanie komputera to również sprawdzanie, jakie aplikacje były instalowane i uruchamiane na danym urządzeniu.

Przy wybieraniu programu należy kierować się także sposobem jego instalacji. Świetnym przykładem naprawdę praktycznego rozwiązania jest tutaj ProfiSpy, który można zainstalować w ciągu kilku chwil – wystarczy jedynie włożyć pendrive do komputera, aby program natychmiast zacząć monitorowanie pracy komputera. Niektóre takie narzędzia są nawet dostępne w formie osobnych urządzeń, które należy tylko wpiąć w odpowiednim miejscu w komputerze. W każdym przypadku ich wykrycie i usunięcie jest praktycznie niemożliwe dla kogoś, kto nie posiada na ten temat większej wiedzy. Dodatkowo wszystkie raporty takich programów mogą być automatycznie wysyłane na inne urządzenie, zatem nie trzeba pobierać ich stacjonarnie.

Aby wiedzieć, na co zwracać uwagę w czasie analizowania informacji z takiego programu należy przede wszystkim ustalić, czego w ogóle chcemy dowiedzieć się o danym pracowniku.

Śledzenie aktywności pracownika w internecie

Wielu przedsiębiorców mogło się niestety przekonać o tym, jak dużym problemem są pracownicy, którzy dość bezczelnie wykorzystują godziny swojej pracy na aktywności niezwiązane z ich obowiązkami. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących przy komputerze, którzy mają stale dostęp do wszystkich dobrodziejstw internetu. Czasami pozwalają sobie oni na szybkie “zerknięcie” na Facebooka, czasem jednak kończy się to na wielogodzinnym marnowaniu czasu. Oczywiście, płaci za to pracodawca.

Zainstalowanie programu do monitorowania pozwoli na sprawdzenie, na jakie strony wchodził pracownik i na co poświęcał czas w godzinach pracy. Takie programy pokazują również wszystkie aplikacje jakie instalowane były na danym komputerze.

Logi klawiatury – na co zwrócić uwagę?

z12Kolejną kwestią jest śledzenie korespondencji pracowników w godzinach pracy. Programy do monitoringu przygotowują logi zawierające wszystko, co pisane było na klawiaturze danego komputera. Dzięki temu można dotrzeć nawet do najlepiej ukrytych, schowanych za hasłami wiadomości z komunikatorów internetowych. Nie pomoże także szybkie usuwanie wiadomości – logi są zapisywane na bieżąco.

Przy analizowaniu takich logów należy uważać przede wszystkim na to, co pracownik pisze innym na temat swojego pracodawcy i całej firmy. Można w taki sposób dowiedzieć się, że niektórzy ludzie mają bardzo złe podejście do przedsiębiorstwa w którym pracują. Jeśli podejrzewamy pracownika o kradzież lub inne szkodliwe zachowanie, to takie logi mogą być świetnym sposobem na zdobycie niezbędnych dowodów. Czasami można wyczytać z nich bardzo wiele na temat podejścia danej osoby do pracy. Niektórzy wręcz chwalą się w takich wiadomościach swoim znajomym, że marnują godziny pracy na rzeczy zupełnie z nią niezwiązane. W takim wypadku będziemy mieli podstawy, aby szybko pozbyć się takiej nieuczciwej osoby ze swojej firmy.