KUP TERAZ ProfiSpy »

Zagrożenia czekające na dzieci w sieci

Internet już dawno przestał być “jedynie” narzędziem do komunikacji i przechowywania danych. Dziś jest to prawdziwy, wirtualny świat który niemalże żyje własnym życiem.

Każdy, kto potrafi umiejętnie z niego korzystać może czerpać tu wiele korzyści i rozwijać się na mnóstwo sposobów. Internet jest także świetnym źródłem rozrywki czy miejscem, w którym można poznać ludzi z całego świata. Niestety, cały ten wirtualny świat skrywa w sobie nie tylko dobrodziejstwa, ale także liczne zagrożenia. Narażone są na nie przede wszystkim dzieci, które nie potrafią jeszcze jasno dostrzegać niebezpieczeństwa i mogą zostać łatwo wykorzystane przez innych. Każdy rodzic powinien mieć tego świadomość i w miarę możliwości starać się kontrolować poczynania swoich pociech w internecie.

Dziecko w internecie – główne zagrożenia

O tym, jak wiele różnych zagrożeń czeka na dzieci w internecie można napisać całe książki. Zacznijmy od tego, że w sieci obok wspaniałej wiedzy i bardzo interesujących, merytorycznych treści dostępne są również rzeczy, które nie byłyby odpowiednie nawet dla dorosłych – nie mówiąc o dzieciach. Mówimy tutaj przede wszystkim o pornografii, która jest bardzo łatwo dostępna dla każdego zainteresowanego internauty. Częsty kontakt z takimi treściami może bardzo źle wpłynąć na psychikę dziecka i poważnie zaburzyć to, w jaki sposób postrzega tego typu kwestie.

Następnym zagrożeniem są nieodpowiedni ludzie, z jakimi dziecko może spotkać się w internecie. Jest to świetne narzędzie do nawiązywania kontaktów z ludźmi z całego świata, ale nie wszyscy z nich mają dobre zamiary. Policja przyznaje, że pedofilia w sieci to ogromny problem, zaś wiele przestępstw na tym tle dokonywanych jest właśnie za pośrednictwem tego narzędzia. Pedofile działający w internecie często podają się za rówieśników dzieci i zdobywają ich zaufanie. W końcu próbują zaaranżować spotkanie. Wczesne wykrywanie takich zagrożeń może zapobiec tragedii.

Dzieci są dość naiwne i lekkomyślne, przez co w internecie łatwo mogą paść ofiarą oszustwa. Nieumyślne instalowanie na komputerze wirusów czy też zamawianie drogich rzeczy na koszt rodziców to niestety całkiem częste sytuacje. Wszystkim takim zagrożeniom mogą zapobiec dobre programy do monitorowania komputera.

Jak rozpoznać, że coś jest nie tak?

Najlepszym rozwiązaniem jest rzecz jasna podjęcie wcześniejszej, profilaktycznej kontroli. Dzięki temu z góry można ustrzec dzieci przed niebezpiecznymi sytuacjami. Czasami jednak rodzice nie zdają sobie sprawy z takich zagrożeń; jak zatem rozpoznać, że nasze dziecko ma w internecie kontakt z jakimikolwiek nieodpowiednimi dla niego treściami?

Jedną z wielu oznak jest spędzanie mnóstwa czasu przed komputerem. Ktoś być może powie, że takie zachowanie jest właściwie domeną większości współczesnych nastolatków i dzieci, zatem trudno rozpoznać, czy faktycznie jest to niebezpieczne. Należy jednak zwracać uwagę na to, czy dla dziecka korzystanie z internetu stało się swego rodzaju obsesją. Może ono reagować agresywnie na wszelkie próby ograniczania czasu spędzanego w wirtualnym świecie.

Czasami dziecko samo wysyła sygnały mówiące, że coś jest nie tak. Maluchy mogą na przykład wspominać o tym, że w internecie poznały nowych “kolegów”. Jeżeli mówią o tym zbyt często, to należy zainteresować się, kim są nowi znajomi dziecka.

Monitorowanie komputera

z3Zagrożenia czyhające w sieci mają niestety to do siebie, że są bardzo trudne do zauważenia w rzeczywistym świecie. Dlatego też zastosowanie odpowiedniej kontroli rodzicielskiej może być bardzo ważne. Odpowiedni program do monitorowania komputera daje w tych kwestiach naprawdę szerokie możliwości. Pozwala on przede wszystkim na dokładne kontrolowanie całej korespondencji prowadzonej z danego komputera. Przygotowuje logi klawiatury, zatem żadne ukrywanie wiadomości czy kasowanie archiwów w komunikatorach mu nie przeszkodzi. Daje również wgląd do tego, jakie strony były otwierane z komputera, oraz jakie aplikacje są na nim instalowane. Dzięki takim aplikacjom rodzic może bardzo dokładnie kontrolować właściwie całą aktywność dziecka w internecie i w razie potrzeby wcześniej zapobiegać wszelkim zagrożeniom.